Blog

Mütağyit vs. Yapı 360 Part 2

#1 Bir binayı tasarlarken ve yaparken  çağımızın global hastalığı tüketimi işin odağına koyduğunuzda  yaşamımızı bu hastalıkla felç etmekle kalmıyor, yaşantımızı üretemez bir kısır döngünün içinde buluyoruz.
müthiş istanbul

Foto-9. Başımı sokacak dört duvarım olsun da!

#2 Satılık dairelerdeki romantizmi görmüş olmamanız mümkün değil. Sizi tanımadan size özel hazırlandığı söylenen ULTRA LÜKS dairelerde 5 yıldızlı otel konforunu ve ihtişamın doruklarını vaadederler. Pek tabi hepimiz o konforun yanınızda çalışan hizmetli, uşak, şef gibi çalışanlar sayesinde olduğunu biliyoruz. Bizim romantik vaadimiz ise ‘’ULTRA LÜKS’’ olmayan dairelerimizde uşak çalıştırmadan da konforlu, şef çalıştırmadan da keyifle yaşayabileceğiniz.

Foto-10. Ali ışık müteahhit olsaydı eminiz ki daireleri peynir ekmek gibi satılırdı.

Foto-10. Ali ışık müteahhit olsaydı eminiz ki daireleri peynir ekmek gibi satılırdı.

#3 Hayatınıza verdiğimiz değer işimize saygımızın bile bir gömlek üstündedir. Hayatta başınıza hangi sürprizlerin geleceğini bilemezsiniz. Biz hepsi başınıza gelecekmiş gibi düşünüp çözümler buluruz, yönetmeliklerin bizden istediği asgari önlemleri almak yerine, uzaylılar dünyayı işgal ettiğinde sizin emniyette olmanızı sağlayacak azami önlemler alırız.

yangından saklanma merdiveni

Foto-11. yangından kaçamasanız da saklanabileceğiniz bir merdiven realitesi paha biçilmez!

#4 Bir bina yapmak piyano çalmaktan farksızdır ve herkesin sevdiği müzik türü farklı olsa da müzik evrenseldir.

piyano ev

Foto-12.  Bu işi biraz abartmış olabiliriz!

#5 Mimarlık ve inşaat, diğer disiplinlerden ayrı düşünülemeyeceği gibi o disiplinlerin tezleri ve doktrinlerini de göz ardı etmemeyi gerektirir. Örneğin bir bina tasarlarken ve yaparken sosyolojiden beslenmiyorsanız, yapınız dört duvardan öteye geçemez.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Foto-13. Sizde şehrin merkezinde Eskimolar gibi yaşamak istemez miydiniz?

#6 Günümüz ihtiyaçlarının yanında kişisel ihtiyaçları da göz ardı etmek, yeni aldığınız krallara layık dairede çocuk odasına tek kişilik yatağı sığdıramadığınızda mutluluğunuz  sona erer, müteahhitle dava süreciniz başlar.

kardeşler anlaşamamış

Foto-14. Evi ikiye böldüm, yarısı benim yarısı da çocuklara!

#7 Lüksü tek başına temel kriter kabul ettiğinizde; önemsiz detayları önemli, önemli detayları da gereksiz gibi düşünür ve nihayetinde ‘görgüsüz’ yaftasını yeriz. Bir Arap şeyhinin altını ve altın rengini sevmesi onun zevkidir ama dairesinde başka bir renge yer yoksa bu renklerin kaybıdır.

doğu batı içiçe

Foto-15. Doğuyla batının, gelenekselle modernin içi içe geçmesi bu olsa gerek

#8 Kanserojen madde içermeyen  ince malzemeler, VOC değerleri düşük yapıştırıcı, antibakteriyel alçı sıva, A1 sınıfı yanmaz levha, enerji tüketimi minimum iklimlendirme elemanları,  alerjenleri barındırmayan ıslak zeminler,  %100 nefes alan, %100 su geçirmeyen duvarlar, nemi nominal düzeylerde tutan mekanik çözümleri evinize uygulamamız  için astım yada daha ciddi bir hastalığınız olmasına gerek yok.  Unutmayın hayatınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz dairenizin, sizi öldürmesi için illa ki deprem olmasına gerek yok.

Foto-16. Eviniz sizi yavaş yavaş çaktırmadan öldürür.

Foto-16. Eviniz sizi yavaş yavaş çaktırmadan öldürür.

#9 Eviniz sizi yavaş yavaş öldürdüğü gibi doğayı katletmek için de bire birdir. Geri dönüşümü yüksek malzeme tercihi, katı ve sıvı atıkların doğru ikmali, suyun geri dönüşümü, karbon ayak izinin düşürülmesi,  bizim için küçük adımlar olabilir ama doğamız ve insanlık adına çok önemli !

Foto-17. İçimizde doğayı önemseyenler yok değil hani !

Foto-17. İçimizde doğayı önemseyenler yok değil hani !

#10 Hayata geçirdiğimiz hayallerimizi sizinle paylaşmanın yanı sıra, sizin mutluluğunuza ortak olmak istiyoruz. Bir restaurant işletebilirdik ya da doktor da olabilirdik ama biz yaptığımızı;  işten ziyade hayat gayemiz olarak görüyoruz.

Foto-18. Gayemizi biraz aşmış olabiliriz.

Foto-18. Gayemizi biraz aşmış olabiliriz.

Foto-19. Yorumsuz…

Foto-19. Yorumsuz…

#11 Sürdürülebilir olmak bizim için hayati önem taşır. Bizim için bitiş çizgisi yoktur, bilakis her son yeni bir başlangıç demektir.[/row]

KADIKÖY’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM 1

1.BÖLÜM – Kadıköy’de Kentsel Dönüşüm Kentsel dönüşümün en çalkantılı ilerlediği bölge Kadıköy desek yanılmış sayılmayız. Zira Fikirtepe’deki bölgesel dönüşüm tam bir arap saçı olmuşken buna bir de Anadolu yakasının en kıymetli yerleri olan Bağdat Caddesi ve çevresini eklediğimizde, Kadıköy’de dönüşüm içinden çıkılmaz bir hal alıyor. FİKİRTEPE 2/3 çoğunluğa yaslanıp Fikirtepe’de ada bazında proje geliştirme gayretindeki…
Yazının Devamı

360 Derece Yapı Kriterleri

Taahhüdünü gerçekleştirdiğimiz işlerde; sağlamlık, ergonomi, doğru mimari çözümlemeler, çevreye minimum zarar veren sağlıklı ve ekolojik tasarımlar, akıllı bina sistemleri esas aldığımız kriterler. 1. SAĞLAMLIK 2. KALİTE 3. ERGONOMİ 4. TASARIM 5. TEKNOLOJİ 6. SAĞLIK 7. DOĞA DOSTU 8. SÜRDÜRÜLEBİLİR 9. KATILIMCI 10. LÜKS TANIMI 11. ARGE 1. SAĞLAMLIK Deprem kuşağında yer aldığımızdan ve 1999 depremi…
Yazının Devamı

1 Mayıs

Ne iş yaptığınızın neye inandığımızın bir önemi yok! Hepimiz emekçiyiz ve dişlilerin içinde sıkışmak değil dişlileri döndürmek, öldürmek değil yaşatmak, yaka rengine göre ayırt etmeden bir ekmeği paylaşmak... 1 mayıs emeğin günü kutlu olsun.
Yazının Devamı

Binalarda Isı Yalıtımı

Yalıtım, başta Avrupa’da olmak üzere uzun yıllardır binaların vazgeçilmesi olmasına rağmen, ülkemizde son 4-5 yıldır rağbet görmüş ve kıymetinin, azda olsa farkına varılmıştır. Yalıtım deyince strafor ya da köpük denilen malzemelerle yapılan ısı yalıtımı akla gelsede; aslına baktığımızda çok fazla yalıtım çeşidi vardır. Sivil mimaride 4 yalıtım başlığı üzerinde durabiliriz 1-Isı Yalıtımı 2-Su Yalıtımı 3-Ses…
Yazının Devamı