KADIKÖY’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM 1

1.BÖLÜM – Kadıköy’de Kentsel Dönüşüm
Kentsel dönüşümün en çalkantılı ilerlediği bölge Kadıköy desek yanılmış sayılmayız. Zira Fikirtepe’deki bölgesel dönüşüm tam bir arap saçı olmuşken buna bir de Anadolu yakasının en kıymetli yerleri olan Bağdat Caddesi ve çevresini eklediğimizde, Kadıköy’de dönüşüm içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

FİKİRTEPE

2/3 çoğunluğa yaslanıp Fikirtepe’de ada bazında proje geliştirme gayretindeki inşaat firmaları yönetmeliklerdeki yasalardaki değişimlerle bataklığa saplandı ve kendileri değil Fikirtepe halkını da beraberinde sürükledi.  Fikirtepe’nin yeni bölge planlaması ile yeni adalar oluşturuldu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 4.14 emsal oranı verilerek dönüşüm cazip hale getirildi. Kadıköy genelinde yükseklik serbest ada ve parsellerde 2.07 emsal oranı varken Fikirtepe’ye 4.14 verilmesi bölge halkı için büyük bir nimet ve eziyet getirdi. Çantacı diye tabir ettiğimiz insanların mantar gibi türediği bölgede halkın güvendiği insanlar üzerinden halk örgütlenmek istendi.

Ne var ki maksimum yüksekliğin 80 metre olarak değiştirilmesi ilgili yönetmeliklerin daha belediyelerde bile tam idrak edilememiş olması  nitelikli alan üretmekte bolca sorunlar çıkarttı.

BAĞDAT CADDESİ VE ÇEVRESİ

Bağdat caddesi ve çevresi olarak nitelemek belki hatalı olabilir ancak bölgenin en kıymetli yeri olması dolasıyla tüm hesaplar kitaplar buna göre yapılıyor. Bu durum Kadıköy sakinleri için de müteahhitler içinde böyle. Sadece malikler ve yükleniciler için de değil, tedarikçisinden hizmet sektörüne kadar bu şekilde bölünmüş durumda.

Suadiye, Erenköy, Göztepe, Bostancı, Feneryolu, Kalamış gibi semtleri içine alan bu bölgeyi farklı parametreler üzerinden ayırmak da mümkün. Mesela yollar vasıtasıyla birbirine paralel sayılan Bağdat Caddesi, Minibüs Caddesi(Fahrettin Kerim Gökay Caddesi) ve E5 üzerinden değerlendirecek olursak; Bağdat caddesinin altı, Bağdat Caddesi, Tren yolu Bağdat Caddesi arası, Bağdat Caddesi- Minibüs yolu arası ve Minibüs yolu- E5 arası.

Genel olarak Parsel bazında dönüşümün yaşandığı bu bölgede  artık insanların ana gündem maddesi kentsel dönüşüm olmuş durumda. Lokasyon değerli olduğundan inşaat firmalarının gelip rahatlıkla teklif verebildiği bir bölge. Bunda temel sebebinin m2 birim fiyatlarının 6.000 TL civarında olması gösterilebilir. Çünkü teklif edilen % 70-30 altı ve üstündeki oranlarla müteahhite kalan daireler satıldığında işin maliyeti çıktığı gibi belli bir karda ortaya çıkıyor.

Müteahhit-Kat Maliki İlişkileri

Yıllardır Kadıköy’de iş yapan müteahhitlerin yanısıra Kentsel dönüşüm dolayısıyla bölgeye giren müteahhitler kat maliklerinin kapısını tek tek çalıyor ve işin taahhüdü ile alakalı görüşmeler yapıyor. Görüşmeler genellikle 6 ay ile 3 yıl arasında sürüyor. Mimari etütlerin yapılması, müteahhitle süren pazarlıklar ve kat maliklerinin kendi arasındaki ihtilaflar bu süreyi bu kadar uzun kılan meseleler.

Comments are closed.